Mesto za sve nekošarkaške diskusije
Korisnikov avatar
By BogdanB
Konacno pogledao juzni vetar.

Uvek tako neke filmove koje me mrzi da gledam, svide mi se. Mislim da me odbija to jer kad izadju svaki dan se prica o njima i mene to smori opasno. Cekam drugi deo Slika

I da, kako film da bude los kada počinje sa pesmom luda po tebe, a posle se cuje od raste:kavasaki i euforija :D

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka

Korisnikov avatar
By Lucky
https://www.imdb.com/title/tt0090015/
Juce uhvatio ovaj film na HRT. Tema je pakao nacistickih logora Ausvic, Treblinka i drugi, kao i Varsavski geto od pocetka do kraja. Dokumentarac u kojem nema nijednog arhivskog snimka ili fotografije nego iskljucivo intervjui sa prezivjelim logorasima, zlocincima, svjedocima...
Interesantna stvar je da film traje nevjerovatnih 9 sati. Ja, kao neko ko je veoma zainteresovan za ovu tematiku a pogotovo za dogadjaje iz tog perioda sa nasih prostora, uspio sam odgledati sigurno preko 4 sata filma jer je jako tesko odvojiti svih 9 sati u komadu i imam namjeru da film nadjem i pogledam sve. Neko mozda ne voli da se ''zamara'' tako teskim temama. Ja licno mislim da bi svaki covjek trebalo s vremena na vrijeme da se podsjeti tih mracnih epizoda covjecanstva jer se dosta stvari ciklicno ponavlja. Kod ovakvih tema meni je zanimljiva, pored onog standardnog sta su uzroci i posljedice odredjenog cinjenja ili necinjenja, psiholoska strana svega toga. Kako se prosjecan covjek nosi sa traumama u momentu kada se desavaju i kakve posljedice one ostavljaju kao i sta se odvija u psihi zlocinca prije, za vrijeme i poslije vrsenja zlocina.
Ne mogu da prezalim sto nesto ovako nije uradjeno i kod nas u vrijeme '60 - '70 ih kada je bilo neuporedivo vise zivih svjedoka svih dogadjaja jer ovakva stvar ostaje vjecno kao dokazni materijal koji niko ne moze osporiti ili zloupotrebljavati.
Korisnikov avatar
By Lucky
Zato se ja nadam da će neko i našu priču, pogotovo o Jasenovcu, uspjeti ekranizovati na način da ona dođe do ljudi širom sveta, pa makar to bilo i na holivudski način.

Послато са Redmi 4 помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
By Valderama
Prošle godine je Gideon Grajf objavio knjgu "Jasenovac - Aušvic Balkana". Čovek se preko 10 godina bavi zločinima u Jasenovcu i ostalim stratištima širom NDH.

Knjiga je veoma skupa (preko 13 000 dinara) pa je nisam ni kupio, a i mnogi koji su želeli da je nabave su odustali jer je finansijski nedostupna. Velika šteta.

Prevedena je na nekoliko stranih jezika. Inače, svet skoro ništa ne zna o Jasenovcu.

Slika

Ozbljan dokumentarac sa velikom medijskom probojnošću na globalnom nivou je prezahtevna priča za srpsku državu, iziskuje angažovanje čitave plejade vrhunskih stručnjaka u raznim oblastima.
Korisnikov avatar
By djokonda
Samo ne igrani film...ne postoji dramaturg u Srbiji koji bi znao da napiše scenario. Dobro producirani dokumentarac sa što više svedočenja što učesnika u svemu tome, što njihovih potomaka, a što manje istoričara...upravo su istoričari i njihovo pakovanje u istorijski kontekst uvek problematični jer svaka nacija ima svoj kontekst (pa i nekoliko različitih) i svoje istoričare. Taj dokumentarac bi morao da bude edukativan i da služi za očuvanje sećanja na to, ali na pravi način, a ne za raspirivanje nacionalizma...sve ostalo bi bilo kontraproduktivno. S obzirom kakvo se sve đubre producira sada mislim da ništa od ovoga gore navedenog nije realno.
Inače, mislim da bi, kada bi u Srbiji postojala vizija, pravljenje jednog ''čistog'', ''faktografskog'' dokumentarca o Jasenovcu, u kontekstu stradanja Srba od strane ustaša, pomoglo da se od strane sveta više razume reakcija Srba na ostamostaljivanje Hrvatske u BiH devedesetih i stekne jasnija predstava zašto su Srbi tako lako prihvatili oružje i bili spremni da zarate sa dosadašnjim komšijama.
Meni je porodično ta priča postala posebno zanimljiva u poslednjih 5-6 godina jer sam tek u tom periodu saznao koliko su sa očeve strane stradali od ustaša (rođenog brata njegovog oca, mog dede, su odvele ustaše i nikada nije pronađen), mada su stradali i od druge strane (očevog dedu pretpostavljaju da su ubili četnici...bio je uticajan u selu i išao je na sastanak sa nekim ljudima koji su bili sa četnicima sa kojeg se nikada nije vratio, verovatno su se pribojavali da će se prikloniti partizanima...ti sa kojima je krenuo da se nađe, kasnije su promenili dres i mom dedi pravili probleme u Vojvodini posle rata, kada se deda sa porodicom preselio). Inače, moj deda je preživeo pukom srećom...i njega su pokupili da vode verovatno na streljanje kada ga je prepoznao ustaša-musliman i susednog sela i poslao kući sa rekavši mu ''dosta ste vi stradali'' misleći na celu širu porodicu. Najfascinantnije u svemu tome je što mi niko iz porodice...ni otac, ni stričevi, pa ni pokojni deda (koji je umro pre svih sranja devedesetih) nikada ništa do skoro nisu pričali na tu temu...bukvalno usputno mi ćale ispričao pre par godina, ja ostao šokiran....a ćale mi u Jugi dok je postojala navijao za Hajduk i stalno smo išli u Hrvatsku na more...baš je voleo tu državu.
Korisnikov avatar
By djokonda
Valderama napisao: Ned Jan 26, 2020 1:53 pm Zanimljivo, vredi pogledati. :P

Ja sam tek pre mesec dana :D saznao za Spilbergovu "Šindlerovu listu" i odgledao film. Odličan je. :clap:
Toplo ti preporučujem, ukoliko te zanima tematika vijetnamskog rata (pa i hladnog rata generalno) dokumentarnu mini seriju The Vietnam War u produkciji Netflix-a...ima 10 epizoda od po sat-sat i po. Edukativna, potresna, fantastični arhivski materijal, svedočenja i vrlo sveobuhvatna što joj omogućava činjenica da je ukupno trajanje oko 15 sati. Pre svega produkcija je fantastična, što je omogućila činjenica da Netflix stoji iza nje, ali je i serija čini mi se dosta objektivna, s tim da je fokus naravno na USA...ali mene je recimo serija naterala da malo pročitam i o tome šta se događalo u Indokini nakon ujedinjenja Vijetnama 1975. i koje su posledice rata bile i zašto je Vijetnamu trebalo toliko vremena da se integriše u međunarodnu zajednicu, praktično do sredine 1990-ih.
Korisnikov avatar
By MILOS OBILIC
Zar vi stvarno mislite da na HRTu moze ici film o pravim istinama iz 2 Svetskog rata i o zivotu naroda u logorima ?

Danas na Srbija Global izasla emisija o Vuku Karadzicu iz drugacijeg ugla, kako je u isto vreme bio i Austrijski i Ruski spijun, sa prvima radio na stvaranju Jugoslavije i Srpskohrvatskom jeziku, a sa drugima stvarao veliku Bugarsku i izbrisao 2 dijalekta naseg jezika na kojem je nastao moderni Makedonski...
  • 1
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
KK Partizan 2019/2020

Opet pravire temu prohujalo sa vihorom[emoji3] По[…]

Svaštara

Upravo suprotno, sve što si rekao je deo ma[…]