Teme vezane uz regionalnu ligu
Imam pitanje.
Pre nekoliko godina sam pročitao tekst o Muti Nikoliću, neku vrstu biografije. Sada više ne mogu da se setim gde sam to čitao, niti mogu da ga nađem na netu.
Uglavnom, tekst je govorio i Mutinoj karijeri hronološki, o privatnom životu itd. i o vremenu kada je Muta bio igrač.

Muta je, navodno, bio bek koji nikada nije spadao u SFRJ vrh - ali je, zato, bio basketaška legenda.
Bilo je to vreme - osamdesete - kada je Beograd još uvek bio grad u kojem su mogle da se formiraju gradske legende. I tako je formirana ova legenda.
Na Novom Beogradu se igrao jako ozbiljan basket. Pored ogromnog broja ozbiljnih, a amaterskih igrača, nije bila retkost da se na basketu pojave i reprezentativci : Koliko se sećam, u tekstu su spomenuti Srećko Jarić, Kićanović, i drugi. Mogu samo da zamislim na šta su te partije ličile. :drool:

E, navodno je Muta bio najbolji 1 na 1 igrač u toj, više nego respektabilnoj, konkurenciji. Priča kaže da je godinama pobeđivao u 1 na 1 partijama svakoga ko bi mu izašao na crtu, uključujući tu i proslavljene reprezentativce. Nezvaničnu krunu mu je posle nekoliko godina vladavine, skinuo tek Dražen Petrović. Tako priča kaže.

Istina ili ne?
BASKET SA DRAŽENOM KAKO je izgledao legendarni basket „1 na 1“ sa Draženom Petrovićem? - Bio sam poznat po tome, retki su oni koji su mogli da me pobede. Kada je Dražen služio vojsku u Beogradu, dobio me sa 2:0 u partijama. Došao sam pravo sa mora, a on je trenirao dva puta dnevno. Uhvatio me „na spavanju“. Ne kažem da bih ga pobedio, ali ne bih izgubio sa 2:0. On je došao kod mene i rekao: „Muto, čuo sam da si najbolji basketaš u Beogradu, hajde da igramo“. Imao je taj inat, tu želju da pobeđuje.
souly, mislim da ameri u tom smislu nisu pravili diskriminaciju, ćosić je prosto igrao na mormonskom koledžu koji nije smatran elitnim, a na takvima uvijek imaš pojedince sa odličnim statistikama. treba pogledati da li je on sa byu-om uopšte igrao protiv nekih od tih igrača? da je ćosić rođen i odrastao u usa, te prošao njihov sistem, vrlo je moguće da bi bio na nivou ovih igrača koje navodiš. on je ipak došao iz sredine koja je u košarkaškom smislu bila tada još dosta daleko od amerike. npr. duci simonović tvrdi da prof. nikolić i žeravica nisu znali ništa o taktici i da su se pripreme utakmica svodile na motivacione govore. još uvijek je to bio preveliki gap, pogotovo za žućka i tu generaciju.
Sinoć na RTS-u tužna priča o Nikoli Plećašu. Kaže da za hrvatsku košarku ne postoji 20 godina te da je na jedvite jade našao posao. Inače, radi se o vjerovatno trećem najboljem (nakon Ćosića i Dražena) košarkašu iz tih krajeva.
Danas bi slavio šezdesetsedmi rođendan.
Slika

Dino Menegin, u svojoj knjizi, o Kreši:
“Najbolji jugoslovenski igrači bili su ekstra-klasa, ali takođe gospoda. Posebno mislim na Krešu Ćosića. Kažem iz srca, znajući da ga odavno nema. Obožavao sam ga, mnogo mi nedostaje. Na terenu je bio veliki rival, polivalentan igrač koji je mogao da radi sve sa loptom. Za mene, bio je prvi igrač na svetu, uključujući i NBA, koji je mogao da igra na svih pet pozicija. Bio je pomoćni plej jer je imao glavu pleja, nekad je bio malo krilo, nekad “forward”, često čista “petica”, najčešće sve to zajedno. Znao je da kaže da u ekipi ima “inženjera” i “radnika”. On je, naravno, bio inženjer, graditelj… Bio je ljubazan čovek, odan prijatelj, veoma korektan. Krešo mi je otvorio univerzalni svet ličnosti i ljudskog bogastva, nešto što je bilo nemoguće sa ostalim protivnicima…”
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 42
KK Partizan 2019/2020

https://youtu.be/iBZ8l7f85IA Na ovaj dan, pre 22 […]

Svaštara

Likovno sam uvek najvise voleo [emoji38] https://[…]

Impresije o filmovima