Teme vezane uz regionalnu ligu
Naš drugar @souly o mom prvom idolu:
http://kosmagazin.com/souly-kuliranje-bobana-petrovica/
U Jugoslaviji je bio prilično popularan, među kolegama uglavnom omiljen, a sjećam se da se znao pojaviti i u filmovima domaće produkcije.
Bilo je to u sjajnom filmu Srđana Karanovića, "Nešto između". Boban priča Gagi Nikoliću kako je rešio da otvori kafić, zvaće se "Majstorica" :)
Nekako mislim da će se i Cska i Kuća i Fener pokajati ako Loko jos uđe u krug. Nekako sam ubeđen da bi svima njima više odgovorala Barselona.
na današnji dan poginuo je Korać...

pošto kapiram da mi ovo niko neće objavit - samo za društvo iz Žućkovog ćoška...

Cijeli život slušam neke priče, bajke, legende, floskule, razne dijametralno suprotne interpretacije historije koju ne mogu lično da čekiram – a odrastao sam na njima i na istima starim... Amebe, dinosauri, pećinski ljudi, Egipćani, Grci, Isus Krist, Kralj Artur, Baščanska ploča, srednji vek, austrougarski konjušari, tursko pravo prve bračne noći, spaljivanje veštica, parni stroj, Divlji zapad, Prvi i Drugi svjetski rat, Kind of Blue, Josip Broz, seksualne slobode, In a Silent Way, Bitches Brew, Nikson, Karter, Majkl Džekson, Prins, Regan, Madona, sida, prvi jutarnji mirisi p...e na neopranim prstima, Dražennnnn, raspad Juge... – kako čovjek da bude siguran da se sve baš tako dogodilo? Da se uopšte dogodilo? Jedinka koja nije bila prisutna na licu mjesta može da vjeruje, ne vjeruje ili pokuša da provjeri... Danas, fala zaslužnima, imamo mrežu svih mreža đe možemo iskopat i stvari koje nisu nas učili u školi, koje nisu u udžbenicima... Svakako, ima na toj mreži hrpa mogućnosti – evo npr., gomila nejači da demokratskim principom mreže svih mreža komentira što netko je uradio, kako je odigrao, loptu proturio ili samo naslikao, napisao, odsvirao gitarsku dionicu koja sledi nakon što Vejn Šorter počastio nas je obilaskom susjedne galaksije svojim saksofonom (samo Mekloflin braćo, ali to je već isključivo za nas, džankije džeza)...
Ipak, postoje stvari koje su aksiomima. Kaže mreža da aksiom (grč. aksios - bez) jest "temeljna istina" koja se ne dokazuje i služi kao osnova neke matematičke ili logičke teorije. Košarka je i matematičkom i logičkom, kao ća bumo videli uskoro. Primer aksioma – sunce sija. Ili košarkaški – Radivoj Korać je legenda. Ne triba dokaz za to, ne? Za razliku od dogme uglavnom se ne tvrdi njena nužna istinitost jer je to logički nemoguće utvrditi, nego se uzima kao pretpostavka na kojoj se gradi teorija. Zato je u košarci sasvim legitimno uzeti druge ili čak suprotne aksiome za izgradnju neke svoje teorije...
Aksiomi se sukobljavaju, ne toliko sa mitovima, koliko sa faktima iliti činjenicama. Činjenicom je da je Radivoj Korać bio neviđen, neponovljiv strelac, nevjerojatnog nosa za koš, a još jednom činjenicom je da ga je prerana smrt u automobilskoj nesreći učinila legendom još većom. Na legendi o Koraću i njegovoj nedodirljivosti odrastao sam i ja – još se svježe prisećam kako sam sredinom sedamdesetih, u „Politikinom zabavniku“ pročitao tekst o njemu koji govorio je o tragediji golemoj i o utakmici sa nestvarnih 99 poena, tamo nekim Šveđanima, u bivšem Kupu šampiona.
Koraća nikad nisam gledao igrati košarku i proveo sam više gladnih godina pitajući se kako pisati o stvarima, događajima i ljudima kojima nisam bio svjedok. Da ne bih bio samo prepisivač tekstova svojih današnjih kolega, i da ne bih previše pušio priču idealiziranih dokumentaraca o južnoslovenskoj košarkaškoj prošlosti, potrudio sam se da proverim najvažnije detalje kako bih bio siguran da ću moći donijeti određene zaključke. Pa da krenemo...
Korać – pozitivna fakta (koja znamo jer se često pojavljuju i ponavljaju):
• Rekordnih 7 puta prvi strelac košarkaškog prvenstva Juge
• Rekordni prosjek koševa u domaćem prvenstvu (preko 33)
• Rekordni prosjek koševa u reprezentaciji (preko 21)
• Rekordni prosjek koševa u Kupu šampiona (gotovo 40, a u sezoni '65 kad je dal rekordnih 99 Alviku, ima je u tom takmičenju 55 u prosjeku!!!)
• 4 titule u domaćem prvenstvu sa OKK Beogradom
• 3 x prvi strelac Evropskog prvenstva po prosjeku koševa ('59, '61, '63), još 3 x po ukupnom broju poena ('61, '63, '65)
• Prvi strelac Olimpijskih igara '60 sa nekih 24 poena po susretu
• Prvi košarkaš koji bija je proglašen „najboljim sportašem Jugoslavije“ (1960)
• MVP Evropskog prvenstva u Beogradu 1961.
• 6 medalja sa reprezentacijom (5 srebrnih i jedna brončana)
• Prvak Belgije sa Standardom iz Liježa '68 (oprečan je podatak o najboljem strelcu te sezone, Žućko oko 34 ppg)
• Najbolji strelac prvenstva Italije '69 u svojoj zadnjoj sezoni (oko 27 ppg)
• Bio i dobar skakač (oko 9 skokova u njegovoj posljednjoj sezoni u Padovi, u OKK i više pretpostavljam – 10 do 12 u prvoj polovini dekade)
• Omiljen, retko kritiziran, blistavog imidža, intelektualac, student, mjuza, džemperi, pozorište, knjige...
• Prvi evropski košarkaški superstar
Ovo posljednje također svi znamo putem više dokumentarno-igranih uradaka koji su naročito popularni zadnjih godina. U tim dokumentarcima, uglavnom se pojavljuje i Ivo Daneu koji je, uz Koraća, bio najvećim igračem srebrne generacije ex-Yu košarkaša. Ivu Daneua također nisam gledao nikad – šta ćete, košarka iz praistorije. Hajde da pogledamo presjek karijere velikog Ive.
• 2 x Najprecizniji izvođač penala u domaćem prvenstvu (za druge stvari nemam dokaza, vjerojatno je često bio prvi i u osvojenim loptama, možda asistencijama, ali tad se to nije pratilo)
• Prosek koševa u domaćem prvenstvu preko 22
• 6 x prvak Juge sa Olimpijom
• Prosjek koševa u međunarodnim takmičenjima oko 24
• Prosek koševa u reprezentaciji – 10.6
• Prvi jugoslovenski košarkaš koji je odigrao preko 200 utakmica u repki
• MVP Svjetskog prvenstva u Montevideu 1967.
• Drugi košarkaš koji je proglašen „najboljim sportašem Jugoslavije“ (1967.)
• Prva petorka EP-a u Italiji 1969.
• 8 reprezentativnih medalja (1 zlatna, 6 srebrnih, 1 brončana)
Ako promotrimo samo ovaj kratki sažetak njihovih karijera, izgleda da je sve jasno – Korać ima debelu prednost kao realizator, a Daneu ima malu prednost u prvenstvenim naslovima i broju reprezentativnih medalja, što je i logično jer je Korać pogibijom ostao uskraćen za dva reprezentativna takmičenja i još koji prvenstveni naslov. Za razliku od Ive Daneua, Žućko je nagrađen svim mogućim priznanjima, dobio je čak i takmičenje koje je nosilo njegovo ime punih 30 godina. Jedino još nije upal u HOF u Springfildu, a i to mi nije jasno kako braćo – kako Bora nije uspeo utrapit storiju o Žućku komesarima Kuće slavnih, a tamo su se našli Prajo i Kinđe.
Nema šta, reference Koraća izgledaju nenadmašno, a ja bih još malo o činjenicama koje se također lako mogu pronać na internetu, samo se o istima ne piše ni približno onoliko, čak nimalo. Vodim se službenim stranicama FIBA.
Korać –fakta koja se ne pojavljuju u dokumentarcima i tekstovima:
• Spomenuh Koraćev rekordan prosjek koševa u reprezentaciji Juge – 21.3. Znate li koliko je ostvarivao protiv najvažnijih protivnika, SSSR-a i Amerike? Protiv SSSR-a njegov prosjek pada za punih 60% - ubacuje im tek 9.6 poena uz smešan šut iz igre ispod 20% - najviše im je zabio na velikim takmičenjima 14 poena (EP u Begešu '61)
• Slično je i protiv Amera na velikim takmičenjima, još gore čak– Koraćev prosek iznosi još lošijih, 9.2 poena prosječno – najviše im je zabio 16 u Rimu 1960.
• Iako je Korać (uz Galisa) najbolji strelac Evropske košarkaške istorije, SSSR i USA su ga znali ostaviti bez ubačaja iz igre više puta. Najbolji strelac OI '60 u Rimu, protiv Sovjeta nije se upisao iz igre na tom takmičenju. Kako je bio prvom napadačkom opcijom Juge tog vremena, ostaje nejasno da li je šutirao 0-5, 0-10 ili sačuvajbože još neku katastrofalniju cifru.
• EP '65u Moskvi jest jednim od najboljih Koraćevih reprezentativnih takmičenja, Juga je u opet u finalu protiv SSSR-a, a Korać jope bez koša iz igre – bojim se i pretpostaviti broj njegovih promašaja
• OI '68 u Meksiku – Spenser Hejvud je toliko zastrašio centarsku liniju Juge da su ovi svi zajedno imali pola njegovih poena i skokova. Korać ponovo bez koša iz igre u finalu (0-1, tek 1 poen iz 4 slobodna bacanja)
• Kontroverza koju je sijao Robert Bisnel, šezdesetih prvi čovek evropske košarke – „Korać pravi faul u napadu svaki put kad primi loptu“ – neki eminentni Yu košarkaški stručnjaci čak složili su se s ovim
• Korać nije bio kompletan igrač – igrao je nepostojeću odbranu – u raznim dokumentarcima provlači se kako je limitirao Grka Amerikanosa na 2 poena u jednom poluvremenu – pogledajte Koraćeve sudare sa Sovjetima (brojke na netu), Amerima ili Brazilcima čak, koga god da je čuvao, ovaj je zabio više no Korać što i nije bilo teško pošto je Žućko uglavnom ostajao ispod 10 poena
• Često se ponavlja Koraćevih 100 od 100 slobodnih bacanja koja je, navodno, pogodio u nekom belgijskom TV studiju. Ja ih nisam našao u arhivu belgijske TV, ali našao sam snimak na kojem Korać pogađa polaganja od table (valjda 100) dok stoji točno ispod obruča (to čak ni ja ne mogu – neki dan sam probao al' mašio sam jedno)
Nekako mi je ovo u kontradikciji sa onim prvim nizom koji nedvojbeno legendaran je. Kakve zaključke ja (i vi, sestre i braćo) mogu da izvučem iz ovih usporedbi? Moram da zaronim dublje i obratim pažnju šta kažu neki akteri koji su poznavali i Koraća i Ivu Daneua bolje no što ih poznajem ja koji ih nikad nisam gledao ...
U dokumentarcu „Bili smo prvaci sveta“, Duci Simonović kaže – „Koraćeva košarka se nije razvijala.“ Valjda čovik zna bolje no ja i pored toga što je Duci u izjavama podosta kontroverzan. U istom uratku, Rica Gordić (godinama Koraćev saigrač) odgovara na pitanje usporedbe Žućka i Ive – „Pa Daneu je bio kompletan igrač.“ Da li to znači da Korać nije? U potrazi za odgovorima kontaktirao sam i 23 imena stare košarkaške garde koji su uživali u igrama obojice. Ne bih da ih imenujem pojedinačno, samo bih o konačnom skoru – 20 naprema 2 u korist Daneua, uz jednog neodlučnog... U izboru tadašnjih i bivših selektora repke (Nebojša, Profa, Žeravica, Novosel), 1976. godine (imate na Yugopapiru), za najvećeg košarkaša Juge proglašen je Daneu (ispred Ćosića, Žućka, Kićanovića i Đerđe – to je Top 5).
As' ti gospe, pa kako je to moguće nakon svih onih i ovih priča o nedostižnosti Žućka, nakon mog detinjstva u kojem sam kapirao da Koraća može eventualno skinut s pijedestala Dražen Petrović. Sad, sestre i braćo, mora da se pojavi i logika koja stvara konkluziju na osnovu relevantnih, proverenih, mada zaturenih i retko korištenih premisa i podataka. Uhvatite se za kompjutersku stolicu da ne bi neka fraktura...
• Korać je bio neviđen čoker, puno precenjen igrač u vremenima kada se nije toliko polagalo na obranu, mnogo mit, manje relevantan košarkaš. Otkud ova nebuloza? O Koraću pisane su (uglavnom loše) knjige, snimani (uglavnom loši) filmovi, a Daneu nula medijskih bodova... Premda je Korać trpa svim mogućim patuljcima (govorim sad o repki) 30 ili 40 lakih komada, Daneu je uživao u najbitnijim tekmama i bio najbolji baš u njima... Bio je „clutch“ igrač tipa Kiće, Saleta ili Bodiroge... Njegove statistike protiv SSSR-a, Amera, Brazila bile su više od Koraćevih brojki , ali i od normalnog Daneuovog prosjeka, premda Ivo nije bio prva opcija napada. Daneuovi maksimumi protiv najvažnijih na velikim smotrama – Amerima najviše 26 koševa (Korać 16), Sovjetima 23 (Korać 14), Brazilu 22 (Korać 14)...
• U prvenstvu Juge su podjednaki, jest da je Ivo osvojio više naslova (6-4), ali Korać je iša u inostranstvo, za razliku od najvećeg slovenačkog košarkaša... Obojica su imali podjednako moćne sastave (u „stojadin“ od Žućkovih saigrača upadaju T.Rajković, Nikolić, Gordić, Maroević i Kotarac, a od Daneuovih – Basin, Žorga, Jelovac i jeeeedva, još se troumim – Boris Kristančič)
• Ivo Daneu ima je vrhunac karijere sa 30 godina – 1967., mada nije bio prvak sa Olimpijom, 33 komada prosečno u domaćem prvenstvu i MVP titula svetskog šampionata '67 nisu za bacit
• O Daneuu nikad zahvalna sportska pera nisu pisali traktate, on nije materijalom za mitske dokumentarce (iako se, eto, posljednjih godina konačno pojavljuje zbog poplave uradaka o mitskom SP u Ljubljani), bio je rođenim pobjednikom, podosta iritantan, ni blizu toliko popularan kao Korać jer volija je pobjedu i način dolaženja do iste. Njegov opjevani konflikt sa Vladimirom Cvetkovićem '69 nije mu donio pozitivnih bodova u narodu (ili on ili ja na mitskom SP u Ljubljani...)
• Ivo Daneu radio je cilu karijeru od 7 od 3, možda i od 8 do 4, ne znam, Korać je za to vrime studirao... Još jena neverovatna činjenica - Daneu je bio praktično slep na jedno oko cilu karijeru!!!
• Sve mi je nekako nategnuto u vezi Koraća – jeste, dal je 99 poena (nakon 71 u prvoj tekmi) nekim švedskim jadničcima, a iste zime (OKK bi bio prvak Evrope '65 godine da Sija Nikolić nije sjeba koljeno par dana ranije) ubacio je 56 poena Realu iz Madrida. Samo je ta tekma bila neregularna jer drugo poluvreme je trajalo dosta duže - po Špancima duplo duže). Daneu je Realu regularno stavio 45 još '62, i bio je prvim Yu igračem kojeg je Real hteo kupit, a obojica su imali identičan plafon sa svojim momčadima u KEŠ-u. Polufinale i Real bili su njihovi maximalni dometi.
• Koraćeva karijera, streljački rekordi i tragična smrt u automobilskoj nesreći najsličniji su sudbini Dražena Petrovića. Njih dvojica, u stvari, jedini su, vječni i neprevaziđeni košarkaški mitovi ovih prostora. Osim brojnih sličnosti, postoji jedna bitna razlika u njihovim životnim pričama – Korać je sve bazirao na talentu, a Dražen na radu. Boljom se pokazala ova druga opcija jer (premda je Petrović žalosno i neobjašnjivo podbacivao u domaćem prvenstvu – tek jedna titula s Cibonom i u ciloj karijeri) Dražena niste mogli zaustavit bez ubačaja iz igre, a Koraća (kako smo videli) – skoro svaki put u važnoj tekmi...
Uffff... Preznojih se dobrano, ali tako nekako san ja to skont'o. Jel' bilo tako stvarno? Nemam pojma, košaricu volim, filozofiju i logiku, nažalost, živim. U jedno sam siguran (Dekart, drugarice i drugovi) – mislim, dakle postojim, a zašto bih ondak mislija ka i drugi? Sumnjam u svaki aksiom dok se lično ne uverim da je istinit. U Koraća, ex-Yu aksiome, mitove i legende, dugo, dugo nisam sumnjao, ali morao sam jednom početi jer Juge dugo nema. Znate kad počeo sam sa sumnjom? Neđe, pred nekih desetak godin, prisustvovah jednoj seansi u kojoj su neki bakrači zazivali mrtve persone. Naravno da se njima nije javio niko. Ali meni jest! Meni ukazao se Žućko lično i personalno i znate kaj mi je rekel?
„Dule (on me uvik zove Dule, a ne Souly), čuj i počuj – moraš da počneš da pišeš i o onim stvarima koje rulju zanimaju, raja otkida na sport, jebla te metafizika, strip i džez - e, a onda kad budeš pis'o, moraš da pišeš na način svoj, nebitno šta će da kažeš, kontaj, bilježi, zaključuj i zapiši ono šta ja nisam stigao, napiši da sam bio smrt za pacere (najgora košarkaška kletva, ove naljepnice teže je otarasit se nego tripera), i da sam više učinio po pitanju intelektualne naobrazbe nego košarke na prostorima našim, napiši da je Daneu bio najdosljednijim jugoslovenskim košarkašom ikad, a molim te, spomeni i to da je Ivo sigurno u Top 10 Juge svih vremena, a ja da zamalo promaših idealnih 12 jer Rađa, Đorđević i Slavnić bili su jači u bitnim momentima, a nažvrljaj i to da sam jedini košarkaš kojeg puši raja za vrhunskog, a koji je u bitnoj tekmi finala gađa 0-19 iz igre, napiši i da ja '69, pred smrt, ne bih potpisao za Real kako se sugerira u dokumentarcu o meni jer bija sam dobrano ispran već i Real me nije triba, nit je po zakonima Tita i Franka mogao, a ja sam čekao samo to SP u Ljubljeni da više prestanem s košaricom koja mnogo mi je dala, napiši i da će Miloš verovatno da prestigne Daneua i da fali mu još samo olimpijska medalja, evropsko i svetsko zlato uz titulu MVP takmičenja, ma napiši i da sam kakti studira, samo nisam završio faks, a desetine vrhunskih košarkaša Juge jesu. Ma napiši i da se slažemo da se 2. Juna ne bi trebale igrat košarkaške predstave na području bivše Jugoslavije...
Tako, eto, zbori Žućko danas, izabrao je mene kao medija, nemam pojma zašto, a rekao je on meni još dosta toga i taj put i još nekoliko puta ća susreli smo se nakon moje inicijacije u Žućka. Neki dan sreli smo se opet, čak kapiram da prilično ugodno mu je u mom kritičkom društvu, jer on je ipak, uglađen, obrazovan, skroman i smiren tip - dapače – malo smo spikali o iskustvenom pisanju Džordža Orvela i viziji njegovog sveta koji danas živimo, onda još gledali smo istu tekmu u ranojutarnjim satima. I znate šta kaže Radivoje? „Bogtemaza (inače baš i ne psuje) ovaj Kari je veća napadačka revolucija no što sam ja bio, a ovaj Vestbruk je možda ravan istome, samo je opasna budalina – nema 20% kontrole tekme ka moj Ivo, a gubi više lopti čak i od mene...
Među tim vrhunskim košarkašima koji su završavali fakultete, je l' ima neko da je završio ETF?
Samo da napomenem da je ranije prosek studiranja na ETF-u bio 8 godina, tako da uopšte nije bilo neuobičajeno studirati dugo kao Korać, čak i bez dodatnog posla.
Ta kritika nije na mestu.

Košarkaške jesu.
Jedino, lepo je biti pobednik u ključnim utakmicama, kada je motivacija na vrhuncu, ali treba neko da daje koševe i do tog trenutka. Nije lako igrati unapred dobijene utakmice, ni nositi breme favorita.
Treba neko i to da radi.
Pogovu kod nas, obzirom na naš mentalitet.

Uzgred, i u matematici postoje kompletne geometrije zasnovane na potpuno suprotnim aksiomama (v. geometriju Lobačevskog), tako da ne vidim razlog za filozofiranje o aksiomama u košarci.
Meni ostavlja utisak ili veoma hrabrog ili veoma razocaranog covjeka.
Sa druge strane, interesantna mi je ova izjava:
Tada zbog izgubljene utakmice s Portorikom nismo ušli u borbu za medalje, a Bora Stanković, Mirko Novosel, Nebojša Popović i Raša Šaper zatajili su da su Portorikanci bili pozitivni na doping-test. I za nagradu dobili visoke košarkaške funkcije.
Sjecam se nekakve doping afere sa Portorikancima ali se ne sjecam price o ovom drugom dijelu. Ukoliko je tacna, to je morala da bude velika mrlja u biografijama takvih velicina.
O toj aferi se priča gotovo u svakom intervju sa Ducijem.
Igrači su se dogovorili da napuste Olimpijadu, ali je Duci jedini bio istrajan i dogovoreno sproveo u delo, uprkos političkim pritiscima.
Nikada kasnije nije pozvan u reprezentaciju.

Prvi put čujem teoriju da su naši nagrađeni funkcijama u Fibi za zataškavanje afere, ali ima smisla...
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
Fudbal

Evo i slike.. da je Zander bio malko iza, vrlo mog[…]

KK Crvena Zvezda 2019/2020

Donekle je i logicno, posto nikad nije bio ekstra […]

Svaštara

RT [emoji16] Znam da nisu novine [emoji16] Poslat[…]