SPEED (F1, WRC, MotoGP...)

Teme o ostalim sportovima
Korisnikov avatar
BogdanB
NBA All-Star
NBA All-Star
Pridružio se: Pet Nov 30, 2012 6:43 pm
    unknown unknown
Status: OffLine

SPEED (F1, WRC, MotoGP...)

Postod BogdanB » Pet Nov 30, 2012 8:20 pm

Zavrsila se F1,Fetel osvojio treci put zaredom

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
Pridružio se: Pet Nov 30, 2012 12:39 pm
    unknown unknown
Zodiac: Aries

Re: SPEED (F1, WRC, MotoGP...)

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:07 pm

Ferari razmatra tužbu protiv Fetela
Izvor. B92 | AK

Tim Formule 1 Ferari razmatra da ulioži žalbu protiv Nemca Sebastijana Fetela zbog nedozvoljenog preticanja vožača tima Toro Roso

Nemac je na nedeljnoj trci za Veliku nagradu Brazila prestigao Francuza Žan-Erika Varnjea, dok je bila aktivna žuta zastava.

Fetel je trku za VN Brazila završio na šestom mestu, što mu je bilo dovoljno da osvoji treću uzastopnu titulu prvaka sveta u F1, dok je druoplasirani bio Fernando Alonso iz Ferarija sa tri boda manje u generalnom plasmanu.

Jedan od videa sa kamere postavljene na Fetelovim kolima pokazuje da je Nemac pretekao dok je bila aktivna žuta zastava.

Potparol Ferarija Luka Kolajani rekao je da u Maranelu "pažljivo pregledaju video i da do petka imaju vremena da podnesu tužbu".

Ako Ferari pokrene tužbu i dokaže se da je Fetel prekršio pravila, Nemac bi verovatno bio kažnjen sa 20 sekundi, što bi ga pomerilo sa šestog na osmo mesto i tako ne bi osvojio titulu prvaka sveta.
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:08 pm

FIA: Fetel legalno do titule
Izvor. B92 | AK, JT

Vladajuće telo Formule 1, Svetska automobilska federacija, objavilo je da je Sebastijan Fetel legalno došao do titule u nedelju na Velikoj nagradi Brazila.

FIA je objavila da ne postoji slučaj ilegalnog preticanja Žan-Erika Vernja od strane Fetela u četvrtom krugu trke na stazi „Interlagos“, pošto je na tom delu staze to bilo dozvoljeno, jer su bile istaknute zelene zastavice.

Fetel je u nedelju postao najmlađi trostruki šampion u istoriji Formule 1, pošto je kroz cilj prošao kao šesti i to posle pada na samo začelje u prvom krugu, posle kontakta sa Brunom Senom. Fetelov jedini konkurent u borbi za titulu Fernando Alonso završio je trku na drugoj poziciji, zbog čega je na kraju imao tri boda manje od mladog Nemca.

Ipak, uprkos objašnjenju koje je stiglo iz FIA, Ferari je, iako je najavio da se neće žaliti, zvanično zatražio objašnjenje situacije. Iako je FIA već sve pojasnila, ona mora da odgovori na zahtev italijanskog tima.

Ferari, inače, ima do petka rok da uloži žalbu na rezultate trke, a samim tim i šampionata, ali je posle pojašnjenja FIA izvesno da ona ne bi promenila ishod šampionata.

Izvori u FIA potvrdili su da su žute zastavice u trenutku kada je Fetel krenuo da pretiče Vernja bile istaknute pred treću krivinu, na redarskom mestu tri i 150 metara pre četvrte krivine, gde je bilo istaknuto zeleno svetlo. Pošto se redarsko mesto nalazi između, u tom krugu je redar mahao zelenom zastavicom.

U pravilima FIA za Veliku nagradu Brazila stoji da ukoliko je zelena zastavica istaknuta pre zelenog svetla, kao što je slučaj bio kod Fetelovog preticanja, računa se prva signalizacija. To ujedno znači da za FIA nema sumnje da je obilaženje bilo legalno, zbog čega kontrola trke nije bila obaveštena o mogućem prestupu.

Vladajuće telo Formule 1 je, takođe, istaklo da nikada zvanično ne komentariše odluke stjuarta koji su određeni za trke.
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:09 pm

Plasman vozača prema prvobitnom sistemu bodovanju
Tabela plasmana vozača prema prvobitnom sistemu bodovanja (10-6-4-3-2-1)

1. Sebastian Vettel 6 -- 2 10 1 3 3 -- 4 2 3 6 -- 10 10 10 10 4 6 1 : 91

2. Fernando Alonso 2 10 6 4 2 10 6 10 2 -- 4 4 -- 4 6 6 4 6 : 86

3. Lewis Hamilton 4 4 4 2 10 -- -- 10 -- 10 -- 2 -- 3 -- 10 -- : 59

4. Jenson Button 10 -- 6 -- -- -- -- -- 6 1 10 -- 6 3 -- 2 3 2 10 : 59

5. Kimi Räikkönen 2 -- 6 4 6 2 4 6 4 2 1 1 2 10 1 -- : 51

6. Mark Webber 3 3 3 3 -- 10 3 10 1 -- -- -- 6 4 -- -- 3 : 49

7. Felipe Massa -- -- -- -- -- 1 -- -- 3 -- -- 2 3 6 3 1 3 4 : 26

8. Nico Rosberg -- -- 10 2 6 1 1 -- -- -- -- 2 -- -- -- -- -- -- : 22

9. Romain Grosjean -- -- 1 4 3 -- 6 -- 1 -- 4 -- -- -- -- -- -- : 19

10. Sergio Perez 6 -- -- -- -- 4 -- -- 1 -- -- 6 -- -- -- -- -- -- -- : 17

11. Pastor Maldonado -- -- -- 10 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 2 -- -- : 12

12. Kamui Kobayashi 1 -- -- -- 2 -- -- -- -- 3 -- -- -- -- 4 -- -- 1 -- -- : 11

13. Nico Hülkenberg -- -- -- -- -- -- 2 -- -- -- 3 -- -- 1 -- 2 : 8

14. Michael Schumacher -- -- -- -- -- -- -- 4 -- 1 -- -- -- -- -- -- : 5

15. Paul di Resta -- -- 1 -- -- -- -- -- -- 3 -- -- -- -- -- -- : 4

16. Bruno Senna -- 1 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- : 1

17. Jean-Éric Vergne -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- : 0

Plasman vozača prema starom bodovanju

1. Fernando Alonso 4 10 2 2 8 6 4 10 8 10 4 -- 6 6 -- 6 8 8 6 8 : 116

2. Sebastian Vettel 8 -- 4 10 3 5 5 -- 6 4 5 8 -- 10 10 10 10 6 8 3 : 115

3. Kimi Räikkönen 2 4 -- 8 6 2 1 8 4 6 8 6 4 3 3 4 2 10 3 -- : 84

4. Jenson Button 10 -- 8 -- -- -- -- 1 -- 8 3 10 -- 8 5 -- 4 5 4 10 : 76

5. Lewis Hamilton 6 6 6 1 1 4 10 -- 1 -- 10 -- 10 -- 4 -- 5 -- 10 -- : 74

6. Mark Webber 5 5 5 5 -- 10 2 5 10 1 1 3 -- -- -- 8 6 -- -- 5 : 71

7. Felipe Massa -- -- -- -- -- 3 -- -- 5 -- -- 4 5 1 8 5 3 2 5 6 : 47

8. Romain Grosjean -- -- 3 6 5 -- 8 -- 3 -- 6 -- -- 2 -- 2 -- -- 2 -- : 37

9. Nico Rosberg -- -- 10 4 2 8 3 3 -- -- -- -- 2 4 -- -- -- -- -- -- : 36

10. Sergio Perez 1 8 -- -- -- -- 6 -- -- 3 -- -- 8 -- -- -- -- -- -- -- : 26

11. Nico Hülkenberg -- -- -- -- -- 1 -- 4 -- -- -- 5 -- -- 2 3 1 -- 1 4 : 21

12. K. Kobayashi 3 -- -- -- 4 -- -- -- -- 5 -- -- -- -- 6 -- -- 3 -- -- : 21

13. M. Schumacher -- -- -- -- -- -- -- 6 2 2 -- 2 3 -- -- -- -- -- -- 2 : 17

14. P. Maldonado -- -- 1 -- 10 -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1 -- -- 4 -- -- : 16

15. Paul di Resta -- 2 -- 3 -- 2 -- 2 -- -- -- -- 1 5 -- -- -- -- -- -- : 15

16. Bruno Senna -- 3 2 -- -- -- -- -- -- -- 2 -- -- -- -- -- -- 1 -- -- : 8

17. Jean-Éric Vergne -- 1 -- -- -- -- -- -- -- -- -- 1 -- -- -- 1 -- -- -- 1 : 4

Plasman timova prema prvobitnom sistemu bodovanju
Tabela plasmana timova prema prvobitnom sistemu bodovanja (10-6-4-3-2-1):

1. Red Bull / Renault :140
2. McLaren / Mercedes :118
3. Ferrari :112
4. Lotus / Renault :70
6. Sauber / Ferrari :28
5. Mercedes :27
8. Williams / Renault :13
7. Force India / Mercedes :12
9. Toro Rosso / Ferrari :0
Caterham / Renault
Marussia / Cosworth
HRT / Cosworth

Plasman timova prema starom bodovanju
Evo i plasmana timova prema starom bodovanju (10-8-6-5-4-3-2-1).

1. Red Bull / Renault : 186
2. Ferrari : 163
3. McLaren / Mercedes : 150
4. Lotus / Renault : 121
5. Mercedes : 53
6. Sauber / Ferrari : 47
7. Force India / Mercedes : 36
8. Williams / Renault : 24
9. Toro Rosso / Ferrari : 4
Caterham / Renault
Marussia / Cosworth
HRT / Cosworth
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:10 pm

I Kobayashi bi mogao da zameni Grosjeana?
Slika
Sada je i Kamui Kobayashi ušao u priču kao potencijalna zamena za Romana Grosjeana u Lotusu

Ranije, prema finskom MTV3, rečeno je da je Heikki Kovalainen, u riziku od gubljenja mesta u Caterhamu, sada kandidat za Lotus, jer tim iz Enstonea razmatra da li će zadržati Francuza Grosjeana.

Grosjean ima podršku šefa Erica Boulliera i takođe francuskog Totala, koji je veoma važan za tim, ali veruje se da je Romainova burna sezona dovela u razmatranje njegovo mesto pored Kimija Raikkonena.

I dok je Raikkonen osvojio 207 poena ove godine, i završio na trećem mestu, Grosjean je tek osmi, sa 96 poena.

Lotus je završio na četvrtom mestu u plasmanu konstruktora.

Novinar Turun Sanomata, Heikki Kulta, napisao je da je Japanac Kobayashi - koji sakuplja novčanu podršku putem interneta - sada ušao u kadar, nakon što je izgubio svoje mesto u Sauberu.

"Šteta što Romain nije dobro završio svoju sezonu u Brazilu," rekao je njegov zemljak, Alain Prost.

"Šta je važnije, brzina ili pouzdanost? To je ono što Lotus mora da odluči," dodao je.

Vettel: Zadnje trke utišale kritike
Slika
Sebastian Vettel je uzvratio na kritike, prema kojima novi trostruki šampion nije dobar u obilaženjima

Kritike kažu da je Red Bullov vozač dobar u dominantnim trkama sa pol pozicije, ali obično zakaže kada treba da obilazi na putu do karirane zastave.

Ali Nemac Vettel misli da su njegove trke u Abu Dhabiju, kada se borio na stazi od pitlanea do podijuma, i Brazilu, kada je osvojio titulu uprkos okretanju u prvom krugu, dokazale da su kritike pogrešne.

"U suštini, sad je malo smešno pogledati u momka koji ne zna da pretiče," citiran je brazilsku Agenciju Estado.

"Sada, nakon samo dve trke, ljudi moraju da promene svoje mišljenje."

Vettel je priznao da su mu kritike posebno smetale 2011, kada je mnogo trka dobio sa pol pozicije.

"Startujete sa dobre pozicije, a ipak ste kritikovani zbog toga," rekao je.

Četvorostruki šampion Alain Prost, kaže da Vettel zaslužuje ovogodišnju titulu.

"On ima auto, ima tim. On radi ono što treba da radi," rekao je Francuz.

"Imao je dosta sreće, posebno u Abu Dhabiju i Brazilu. On je srećan šampion. Ali to ne znači da ne zaslužuje titulu, daleko od toga," dodao je Prost.
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:10 pm

Whiting brani vettelov potez
Slika
Charlie Whiting, čija je reč „poslednja“ stao u odbranu Sebastiana Vettela i Red Bulla

Upravno telo F1 je stalo u odbranu Red Bulla, nakon što je Ferrari poslao i zvanično pismo FIA-i, koje je moglo dovesti do promene ishoda ovogodišnjeg šampionata.

Ferrari je poslao pismo u kome je od FIA-e tražio „pojašnjenje“ vettelovog nezakonitog preticanja Vergnea na VN Brazila.

Ali mediji, uključujući i Telegraph, pišu da je FIA već odgovorila Ferrariju u stilu „ne postoji slučaj na koji treba da se odgovori.“

I direktor trka, Charlie Whiting, čija je reč uglavnom „poslednja“ citiran je od strane nemačkog Auto Motor und Sporta: „Izmedju poslednjeg žutog svetla i prvog zelenog svetla, postoji zelena zastava kojom je mahano.“

„Vettel je odgovorio na tu zastavu i sve je uradio kako treba.“

Čak je i Bernie Ecclestone bio na strani osvajača titula.

„Ovo je sramota, jer je sve išlo tako dobro“, rekao je Ecclestone: „To je bila super trka i super šampionat. Sada svi pričaju samo o tome. Problem je u tome što niko ne zna šta se dešava.“

Ecclestone je dodao da, koliko je njemu poznato, ferrraijev argument je pogrešan.

„Što se tiče pravila i regulativa, normalno je da protestujete“, rekao je Bernie: „Ferrari je propustio to vreme (za žalbe). Zatim, tu je i činjenica da je prikazana zelena zastava, što niko ne osporava.“

„To je potpuna šala. Ono što Ferrari tvrdi u tom pismu, je pogrešno. Mislim da ne treba da se preduzima nikakva akcija. To je potpuno pogrešno.“

On je dodao da je to bilo nepristojno od Ferrarija.

„Lično, mislim da nije lepo od Ferrarija to što su uradili. Mislim da oni jako žele da pobede. Ali ako želite, možete da se vratite unazad i vidite šta je sve Ferrari uradio tokom godina ... „

„Ali, ništa se neće desiti. Šta mogu da urade? Da krenu u gradjansku parnicu? Možda. Ali slučaj je završen pre nego što je i počeo. Ništa se neće desiti.“

Hamilton će uspeti u Mercedesu
Slika
Anthony Hamilton smatra da će njegov sin „iznenaditi mnoge“ uspehom u Mercedesu

„Mi stvarno verujemo da će ti momci uspeti zajedno“, rekao je otac Lewisa Hamiltona, Anthony: „Oni, definitivno imaju strast za uspehom i mislim da će biti tako. Nemate često tako odličnu fabriku automobila i tako talentovane ljude na jednom mestu, a sad dodatno imaju i Lewisa, i to će biti recept za uspeh“.

„Verujem u Mercedes, šefa Ross Brawna i verujem u Norberta Hauga. Mislim da imaju sve one koji su im potrebni da dobar tim pretvore u veliki tim, a više od svega, verujem u Lewisa. Verujem da će Lewis pobediti najmanje u dve-tri trke, i ukoliko to ne uradi, to će samo značiti da je loš automobil.“

„Mercedes i Lewis će iznenaditi mnoge ljude, sledeće godine“, dodao je stariji Hamilton.
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:11 pm

Kimi Raikonen kao Šumaher

Ostali sportovi, 06:00, 30.11.2012.

Autor: Jelena-Katarina Mitrović

Slika
Povratnik u Formulu 1 izjednačio još jedan rekord legendarnog Nemca sa svih 20 završenih trka u sezoni, od kojih samo na jednoj nije uzeo bodove
Formula 1, Kimi Raikonen, Mihael Šumaher, rekord, završene trke

Kimi Raikonen malo govori i mnogo radi

Ostavio trag.
Mnogima je Kimi Raikonen nedostajao tokom dvogodišnje pauze u Formuli 1. Mnogi su se radovali kada je otpočeo pregovore o povratku i potpisu na ugovor sa Lotusom. Nikome nije promaklo da je u svojoj povratničkoj sezoni oborio rekord kad je reč o pređenim kilometrima, te je izjednačio rekord Mihaela Šumahera sa svih 20 završenih trka, od čega 19 u bodovima.

♦ Kakva je za vas bila poslednja trka sezone?
- Od početka vikenda u Brazilu nismo imali tempo kakav smo želeli. U 52. krugu zamaglio mi se vizir, skrenuo sam sa staze, pokušao da se vratim putanjama koje su standardne za sve staze. Međutim, neko ih je ove godine zatvorio, zalutao sam, pokušao sam da se vratim kao 2001. i nisam uspeo.

♦ Da li ste ispunili svoja očekivanja za ovu sezonu?
- Nisam imao velika očekivanja. Završio sam sve trke, imali smo neke dobre rezultate, pouzdanost je bila na zavidnom nivou. Moglo je biti i mnogo bolje, mogli smo da se borimo za titulu, ali je moglo biti i mnogo gore.
Slika

♦ Završili ste sve trke u poenima, osim jedne, kad su vas izdale gume. To je impresivan povratak.
- Imali smo pouzdan auto, a ja nisam sklon incidentima s drugim vozačima. Davao sam sve od sebe da završim sve trke i uspelo mi je.

♦ Šta ste očekivali od šampionata kad ste se vratili?
- Mesto među najboljih pet. Možda među top tri u najluđim snovima!

Ništa kao finska sauna

♦ Šta ste prvo uradili posle završetka poslednje trke?
- Otišao sam da se relaksiram u dobroj finskoj sauni.

♦ Kakvi su sad vaši planovi?
- Predstoji nam FIA Gala u Istanbulu, tu moram da budem prisutan. Za dalje ne znam.

Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:12 pm

Sledeća sezona biće još teža na Ferrari
Slika
Tim će se pored naredne sezone paralelno spremati i za 2014. godinu.

Ferrari želi da tokom naredne sezone popravi sve svoje slabosti a pored toga moraće da se što bolje pripremi i za 2014. godnu kada nastupa velika promena tehničkih pravila. Stefano Domenicali je priznao da ih čeka ogroman rad.
"Sledeća godina biće jedna od najtežih gde ćemo paralelno imati dva projekta. Mi moramo biti sigurni da će bolid za narednu sezonu biti dosta uspešan, kao i da imamo grupu ljudi koja nam mora obezbediti uspešan bolid i za 2014. sezonu. Naredna godina biće izazovna sa dosta ulaganja, ali ona može da otvori puno prilika", izjavio je šef Ferrarijevog tima.
On dodaje da je tim izvukao pouke na kraju ove sezone.
"Znamo na kojim oblastima treba da se poboljšamo i već radimo na tome. Već dan posle trke sam stigao u Maranello kako bi mogao da nadgledam nove projekte. Novi bolid mora biti dosta brži na početku sezone", izjavio je Domenicali.

foto: Scuderia Ferrari Media Centre

VN Turske spremna za povratak u F1
Slika
Staza Istanbul Park bi mogla da se ponovo nadje u najbržem cirkusu.

Novi ugovor izmedju ovih dveju strana trebalo bi da bude potvrdjen sledeće nedelje tokom FIA Samita u Istanbulu a dogovor bi važio na vremenski perod od sedam godina. Turske je izgubila svoju trku 2011. godine jer je staza poslovala u gubicima.
Povratak VN Turske je sve očigledniji jer Bernie Ecclestone traži da ubaci još jednu trku u kalendar a pritom je pokušaj obnavljanja VN Francuske ponovo propao.
"Dosta dugo znam gospodina Ecclestona. Mi smo mu predstavili naš novi projekat i on je bio impresioniran. On je obećao da će smanjiti svoju proviziju na 26 miliona dolara. Turska Vlada platiće 13.5 miliona, ja ću iz mog ličnog budžeta platiti 5 milona, pa ćemo se približiti cifri od 20 miliona dolara. Pritom garantujemo da će tokom trke imati 50 000 gledalaca", izjavio je Vural Rk šef Auto Rental Company.

foto: Red Bull F1 Team/Paul Gilham/Getty Images

Force Indija: Odlučiće talenat a ne novac
Slika
Tim želi da u narednih nekoliko nedelja potvrdi svoju vozačku postavu.

Pošto će Paul di Resta zadržati svoje trkačko mesto, indentitet njegovog timskog kolege još nije poznat a za njega nadmeću se Sebastien Buemi, Adrian Sutil, Bruno Senna i Kamui Kobayashi. Otmar Szafnauer, šef operacja tima smatra da je Force Indiji neophodno da nadje brzu zamenu za Nica Hulkenberga, jer će na taj način svi u timu brzo profitirati.

Svi u timu očekuju da će ova odluka biti objavljena na Božićnoj zabavi.

"Mi ćemo našu odluku saopštiti za nekoliko nedelja. Sada smo skratili listu kandidata", dodao je Szafnauer.

foto: Sahara Force India Media Library
Slika

Korisnikov avatar
No4
6. igrač ABA ligaša
6. igrač ABA ligaša
    unknown unknown

Postod No4 » Sub Dec 01, 2012 3:13 pm

Ja sam okacio neke najvaznije vesti zadnjih dana koje su se pojavile.Posto pratim F1 kacicu zanimljivocti.
Slika

Korisnikov avatar
BogdanB
NBA All-Star
NBA All-Star
Pridružio se: Pet Nov 30, 2012 6:43 pm
    unknown unknown

Postod BogdanB » Ned Dec 02, 2012 10:27 am

Najjaca fora sto su novinari provalili na yt-u kako je Fetel preticao,a Ferari nije video. Gluposti.
Jedva cekam sledecu sezonu,nalozio sam se na F1

Povratak na “Ostali sportovi”