Mesto za sve nekošarkaške diskusije
Korisnikov avatar
By djokonda
Valderama napisao: Sre Mar 25, 2020 12:05 am 1) Nisam siguran da mogu ponuditi precizan odgvor, to jest odgonetnti zašto je politka međunarodne zajednice usmerena ka cepanju srpskog etničkog prostora, slabljenju Srbije... bez obzira na to ko Srbijom vlada. Daj svoje mišljenje?

Isto pitanje je Đinđić postavio američkim kongresmenima decembra 2002. tokom polutajnog boravka u SAD.

2) Misliš da sa milon Srba više i uvećanom teritorijom za 25 000 kvadratnih kilometara Srbija ne bi postala kudikamo važniji faktor na Balkanu nego što je to trenutno slučaj?

3) Sa ove vremenske distance možemo mirne duše reći da je za bahato odbijanje Plana Z4 Milošević zaslužio da bude obešen na Terazijama već leta '95.
1) Ja to provlačim kroz istorijski kontekst i polazim od pretpostavke da je Rusija glavna pretnja EU ovakvoj kakva je, odnosno kakva je bila do Brexit-a i pojave Trampa i da zapad gleda na Rusiju kao glavnog rivala u Evropi. Ako se to uzme kao činjenica, onda se lako može utvrditi da su Srbi najveći saveznik Rusima kroz istoriju i da su u svakom sukobu bili na strani Rusije. Ako i to uzmemo kao činjenicu onda je racionalno ponašanje zapada koji vidi slabost Rusije u vreme Jelcina kao priliku za uspostavljanje odnosa snaga u Evropi koji onemogućava snažnije uplitanje Rusije u trenutku kada Rusija ojača i da je u tom smislu ideja bila oslabiti Srbiju, kako god se zvala i kom god obliku bila, jer je kroz istoriju, Srbija bila glavni advokat ruske politike na Balkanu. Takođe, objektivno posmatrajući, kontrolisanje Srbije i umanjivanje snage srpskog naroda jeste način obezbeđivanja mira u regionu, s obzirom da svi narodi zapadno i jugozapadno od nas imaju strah od naše istorijske ''potrebe'' da se širimo u njihovom pravcu. Činjenica je da od stvaranja moderne srpske države postoji tenzija za širenjem ka Jadranu i da smo u tu svrhu stajali iza brojnih buna u BiH i vodili brojne ratove, posebno kada su naše ambicije u pravcu jugoistoka blokirane stvaranjem moderne Bugarske. Ne postoji nijedan momenat u istoriji u poslednjih 120 godina (ne računam poslednjih 25 godina) da mi nismo pokazali ambiciju da na neki način upravljamo teritorijama ka Jadranu. Takođe, forsiramo nacionalni princip tamo gde nam odgovara (BiH, Hrvatska do Oluje) iako ne polažemo ''istorijsko pravo'' na te teritorije, dok se sa druge strane pozivamo na ''istorijsko pravo'' kada je Kosovo u pitanju, a zanemarujemo nacionalni princip na koji se pozivamo u slučaju BiH i Hrvatske. Praktično otcepljenjem Kosova je osnažen albanski narod na Balkanu i isti u sinergiji interesa sa Hrvatskom je u stanju da čekira bilo kakve buduće ambicije Srbije, posebno imajući u vidu da Srbija u takvoj situaciji nema potencijalnog saveznika u regionu.

2) Mislim da 25.000 km ne znači ništa i to što ćemo 7-8 miliona imati nešto malo manje od 10 miliona takođe ne doprinosi previše. Posebno ne mislim da to išta vredi dok god NATO postoji i dok god su svi oko nas učlanjeni u NATO. Mislim da dalje insistiranje na nacionalnom ujedinjenju (i rasturanju ovakve BiH) nam ne ide u prilog jer time dajemo legitimitet albanskim identičnim zahtevima koji takvom politikom mnogo više dobijaju. S druge strane, zašto bi se odrekli uticaja koji imamo prema susednoj državi, koja praktično ne može da učini ništa na štetu Srbije. Kamo sreće da smo prihvatili Z4 jer bi naš uticaj na hrvatsku politiku bio bitno drugačiji...ovako Hrvati mogu da nas zajebavaju gde god stignu...posebno ujedinujući CG, Albaniju, Kosovo u tome. Nama trenutno BiH nije problem tako da ne vidim interes u rasturanju iste, a s druge strane ako idemo u tom pravcu samo potvrđujemo ono što za šta nas optužuju svih ovih godina, a to je da stvaramo ''Veliku Srbiju'' i time praktično dajemo legitimitet Oluji.

3) Da, to verovatno može da se stavi u udžbenik kao dobar primer delovanja nesposobnih političkih elita
Korisnikov avatar
By Pavac
Djokonda, kakav je tvoj stav o Kosovu? Koliko je ono zapravo nase, i sta ocekujes u buducnosti o zbivanjima na Kosovu?

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
By djokonda
Ja lično mislim da smo ga izgubili i da će se teško stvoriti okolnosti koje bi nam omogućile da imamo mogućnost da upravljamo tom teritorijom...vodi računa da mi u ovom trenutku imam tek delimičnu kontrolu nad Sandžakom i da tamo upravljamo preko njihovih političkih struktura koje su bar formalno lojalne Srbiji. Jedna perspektiva, koja je sve manje izvesna, je da region bude deo EU čime pitanje reintegracije Kosova postaje nebitno. Druga perspektiva, koja ne uključuje EU, teško da može da dovede do nekog procesa koji bi doveo do toga da se Kosovo reintegriše i da vezano za to postoji konsenzus kod oba naroda. Treća opcija, primenom sile da mi praktično zauzmemo Kosovo, mislim da je moguća samo u nekom haotičnom svetu u kom lično ne želim da živim, jer u iole normalnoj situaciji teško da ova opcija može da obezbedi podršku bilo koje velike sile, uključujući i Rusiju.

Što se tiče trenutnog statusa Kosova, ja ne vidim nijedan razlog zbog kojeg bi sada radili bilo šta...e sad, pritisak može da se pojača i u zavisnosti koliko nas budu pritiskali (i sa čim, jer nismo neranjivi) zavisi i naš odgovor. U svakom slučaju, ne smemo da budemo dovedeni pred svršen čin, da moramo da prihvatimo nešto, jer to bi značio još jedan u nizu poraza za kolektivnu psihu naroda.

Najveći problem Srba i Srbije nije Kosovo nego nestajanje naroda...mi kao narod nestajemo i bićemo sve slabiji. Gubimo se najviše emigracijom mladih ljudi i niskim natalitetom, a nismo sposobni da bar nizak natalitet nadomestimo imigracijom (kao što radi većina zapadnoevropskih naroda). Mi moramo kako znamo i umemo da stvorimo stabilnu i zdravu sredinu u Srbiji u kojoj će mladi želeti da ostanu i da bar nemamo problem emigracije, a da bi to postigli mora se promeniti narativ i moramo napraviti otklon od naše skorije istorije...mislim da toliko toga mora da se promeni, da to sa ovakvim elitama kakve imamo (ne mislim konkretno na Vučića i SNS...i oni su produkt srpske elite koju čine deca raznih udbaša i sličnih) nije moguće i da mi kao narod nemamo svetlu perspektivu.
Korisnikov avatar
By Duka85
Nemojte da me zamisljate kao nekog freak control manijaka ali cenim da neka saznanja i iskustva nisu losa za podeliti.

Potirao sam sa rastvorom Na hipohlorita(domestos) i shvatio da mi jako smetaju pare Cl, narucio sam parocistac... u medjuvremenu, dok uredjaj ne stigne, potirem sa rastvorom limunske kis odlicno je, ne smeta, ne smrdi strasno i pet friendly je. Probao i skroz ok je. Mozete i pakovanja u kojima donosite robu iz trgovine. 30g limuntusa na 1l H2O.

A glede nase geopoliticke situacije znam da Rama i Djokonda tu razvaljuju... nisam razm o uticaju iz prve polovine 20og veka...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
By rudonja
Uz svo duzno postovanja Djokonda, rekao si mnogo klise/ABC stvari koje zahtevaju ozbiljniji odgovor:

Sto se tice iseljavanja na Zapad, sve, potpuno sve zemlje Slovena se iseljavaju na Zapad sto je posledica realno najveceg potresa ove generacije - raspada SSSR-a ciji je jugoslovenski rat bio, u sirem istorijskom kontekstu, deo. Pucalo se ozbiljno i u Rusiji, Ukrajini, Nagorno Karabahu, i generalno celom Kavkazu, (koji je istorijski i mentalitetski nama najbliza oblast na planeti), pa i dublje u Aziji, mada nesumnjivo nas sukob je bio najkrvaviji jer je posledica nezavrsenog II svetskog rata.

Poljska, koja je ekonomska zver, skoro etnicki cista, bez neprijateljskih manjina ili bilo drugog unutrasnjeg problema etnicke ili verske prirode ispratila je milione svojih sunarodnika na Zapad, mahom u Nemacku, UK i USA. Prosto, inercija radi svoje, gasenjem velikih drzavnih zavoda i menjanjem ekonomije milioni ljudi vrse migracije i idu.

Migracije su obelezile celu istocnu Evropu i to ce biti trend dokle god se Zapadna Evropa potpuno ne getoizuje tako da narod sam shvati da mu je bolje u postojbini, sto je proces slican evoluciji. Sloveni su zauzeli najskuplje parce planete Zemlje, od Vardara do Severnog pola i to ce imati ko da ceni u veku u kome ce broj stanovnistva progresivno da raste, a klimatske promene da pomeraju milijarde ljudi ka severu.

Sto se tice Srba, mi nismo toliko izgubili koliko nam se spocitava: Imamo i dalje Vojvodinu sa najsirim tokom Dunava (neka me neko ispravi za ovo), Sumadiju, Nis (potpuno potcenjeni grad), Republiku Srpsku, a videlo se zimus kakvo mocno uporiste imamo i u Crnoj Gori, koja verovatno ovakva kakva je sad nema buducnost.

Sto se Kosova tice, kakva god da je demografija i Srba i Albanaca (a obe imaju tendenciju ka gorem), Kosovo ne treba priznavati i treba prolongirati celu pricu do iznemoglosti. Tok istorije, sto je sada ocigledno, je promenio pravac, i ko god da bude sedeo u BG ili u Pristini na to nece moci da utice. To ce biti jos jedan zamrznuti sukob kao navedeni sukobi na Kavkazu i trajace decenijama, sto je fer i za Srbe i za Albance, koji po mom misljenju imaju mnogo vise moralnih kodeksa od mnoge nase bivse brace. Treba lobirati, boriti se, Kosovo moze lako proci gore od Palestine, koju vecina zemalja priznaje i nista vise od toga. Tj. Kosovo vec stoji gore od Palestine u tom smislu, kad malo bolje razmislim.

Sto se tice eventualnog ujedinjenja sa Srpskom, iako mislim da je to trenutno naucna fantastika, Srbija bi pored teritorije i kvalitetnog naroda, dobila i zamajac u psiholoskom smislu. Prosto, svaka normalna nacija tezi ka ujedinjenju, to su radili Nemci, sada i Albanci, to je skroz legitimno, a ko ce zaista uspeti u tome fakticko je pitanje.

Migrantska kriza i ovaj virus ce skratiti rok trajanja EU tako da ce se ona dezintegrisati kroz nekoliko godina na neslavan nacin i tu vidim zanimljivu cinjenicu: jedna bioloska katastrofa ce presuditi toj truloj birokratiji kao sto je jedna druga bioloska katastrofa (izmedju ostalog) naudila jednoj takodje truloj birokratiji (Cernobilj bivsem SSSR-u).

Ja ne vidim ni NATO kao veliki problem: NATO je danas nehomogena organizacija kupaca americkog naoruzanja i nista vise od toga, pukotine su se videle vec u Libiji, a u Siriji se videlo da su SAD same u tome. NATO kao organizacija, bi za Srbe trebalo da bude ireleventan: vec 2 zemlje Balkana su de facto na prevaru ubacene u NATO - CG (uz protivljenje cca 70% stanovnistva i SevMak (posle vratolomija sa Gruevskim i naravno bez referenduma. Bilo kako bilo, ja ne bih drzao zatvorena vrata ni ka NATO-u ako bi clanstvo u tom savezu dovelo do boljitka ili izgradnje neke srpske nacionalne renesanse (mada naravno, sumnjam).

Sa druge strane, Srbija bez Rusije je osudjena na propast - videlo se to 1812. godine, videlo se 1914, a videlo se nazalost i devedesetih. Zato me je razocarala Putinova odluka da promeni ustav i omoguci sebi da vlada do 20XX godine. Bojim se da cemo opet gledati dinosauruse u Kremlju, bas kao za vreme SSSR-a, umesto mladjih ljudi koji nisu odrastali u komunistickoj indoktrinaciji. Ali, bez obzira na sve, svaki kiks Rusije bilo gde na svetu je srpski kiks i sto pre kao kolektiv to shvatimo, bice nam bolje.

Da se vratim na nestajanje - Srba ili bilo koga...nas je kroz istoriju bilo mnogo manje od danasnje cifre, vitalnost naroda je fluidan koncept. Baby boom pedesetih se nigde u svetu nece ponoviti, ali mnogo veci problem vidim u defetizmu koji se, cini mi se, bukvalno planski odnekud lansira.

Problem naseg naroda, tj. odredjenih krugova u njemu, je to sto misle da je ovo kraj istorije. Nema kraja, vreme i zivot su dinamka, a ne statika i sve je podlozno menjanju, kako na gore, tako i na bolje.
Korisnikov avatar
By djokonda
@Rudonja

napisao sam ogroman post (dosta veći od ovog) kao odgovor na ovo što si pisao, ali mi se nije sačuvao...verovatno neka viša sila mi govori da odustanem :).

Imam samo par nejasnoća u vezi tvog posta - da li ti na kraju tvrdiš da ne postoji problem smanjenja broja Srba , odnosno da samo po sebi to nije problem ili možda se i ne događa? I da li je poenta tvog posta da je ovo sam ja pisao defitizam i da mi posedujemo snagu da sprovedemo ovo o čemu pišeš (zamrznuti konflikt sa Kosovom po svaku cenu uz ujedinjenje sa Rep. Srpskom)?

Takođe, u vezi sa zamrznutim konfliktom sa Kosovom...racionalno očekivanje mora da postoji...ne može konflikt da se zamrzava na 100 godina u nadi da će nešto da se dogodi što će iz korena da promeni stvari (to mu dođe kockanje sa sudbinom a ne strategija)...niti smo mi Izrael niti smo mi Azerbejdžan (njih niko ne pritiska da priznaju Arcah). Najveći problem za bilo koju ideju vezano za povratak Kosova je što nas (Srba) na Kosovu je sve manje i za 20 godina pitanje je uopšte koliko će nas i biti tako da teško da će neko previše da zalegne za našu stranu, u situaciji kada tražimo teritoriju na kojoj naši ljudi više ne žive i nad kojoj nemamo kontrolu tada već skoro pola veka. Takođe, nemamo baš ni ''višak'' Srba koje bi mogli da naselimo na Kosovu čak i da nekako povratimo kontrolu nad teritorijom...Vojvodinu smo ''popunili'' Srbima iz Hrvatske i BiH, sa kojim Srbima ćemo da ''popunimo'' Kosovo - iz CG možda?

Ja se sa većinom što si napisao ne slažem, mislim da ti poređenja nisu najbolja (poređenje sa Poljskom, situacije sa Kosovom i sa Palestinom - pobogu porediš Izrael i nas), takođe mislim da prosto veoma netačno da smo bez Rusije osuđeni na propast (mnogo situacija u istoriji govori suprotno - 1815., period tokom 1850 - ih, odnosno Krimski rat kada je Rusija bila slaba, 1918 i posle) i posebno ne mislim da je ovo što si napisao ništa manje kliše od mog posta...ovo što si napisao je mainstream u Srbiji.
Korisnikov avatar
By rudonja
Trebalo bi da pravis razliku izmedju uzimanja za primer i poredjenja. Poredjenjem vrsimo komparaciju 2 ili vise stvari, a uzimanjem za primer analiziramo samo jednu.

Poljsku sam uzeo za primer kao zemlju koja je na najbolji nacin izasla iz tranzicije, i koja je pored potpune privrzenosti americkim interesima prosto izgubila nekoliko miliona sunarodnika u migracijama, kao i tranziciji.

Takodje, Izrael i Srbija nisu za poredjenje, niti sam ih poredio. Ali Palestina i Kosovo jesu zbog svoje poludrzavnosti.

Ne bih rekao da je ista sto sam rekao klise ili mainstream - u Srbiji je zvanicni diskurs i dalje Evropa bez alternative, vladajuca vecina se zalaze za konacno resenje kosovskog problema, Milo Djukanovic je nedodirljiv u medijima sa nacionalnom frekvencijom, a posebno nije klise cinjenica da sam rekao da ne bih imao nista protiv NATO-a. Pa za to bi me u nekom sirem drustvu rastrgli :D

Smanjenja broja stanovnistva jeste problem, ali nije problem vezan samo za Srbiju, vec za ceo kontinent (ne racunam africke i azijske migracije), sto je cinjenica koja se lako dokazuje. Povecanje broja stanovnistva, prostim recnikom razmnozavanje, je zadatak individualaca koji moraju dovesti sebe u polozaj spremnosti da odgajaju troje dece. Za to nije odlucujuci samo standard, vec duhovnost, kultura, spremnost za odricanjem na sta danasnji Evropljanin prosto nije spreman. Da li ce ikada biti spreman, ja zaista ne znam.

Ja cak nisam nigde spomenuo ni povratak Kosova jer se KiM moze samo silom vratiti u nekom novom Balkanskom sukobu koji ce biti proxy nekog veceg sukoba. Samo sam rekao da problem treba prolongirati, blokirati i odrzavati tu teritoriju jednom teritorijom bez drzavnosti dokle god je to u nasoj moci. Nema potrebe za popunjavanjem, neka Srbi u Vojvodini i CG ostanu tamo gde su sada.

Sto se Albanaca tice, i njih treba demistifikovati. Kao sto sam rekao, oni su zanimljiv narod sa mnogo vrlina. Sa druge strane Albanci bi mogli mogli nekad da izadju na popise u zemljama u kojima zive. Plasenje Srba nekakvim milionima Albanaca nema veze sa elementarnom realnoscu.

Kada opet procitam moj post zaista se vidi da se moze tumaciti u smislu da nesto spocitavam tebi: nije tako zaista.

Defetizam u Srbiji je ocigledan i siri ga cak i predsednik.

PS. uvek redovan CTRL C kada pises duge postove :D :D
Korisnikov avatar
By djokonda
Upravo suprotno, sve što si rekao je deo mainstream priče u Srbiji (osim NATO-a, to slažem se da nije)...ovoj vladajućoj garnituri Evropske integracije su poslednja rupa na svirali inače za to ne bi bili zaduženi Jadranka Joksimović i Ivica Dačić...već par godina mediji pod kontrolom SNS prenose skoro isključivo članke Sputnjika, pozitivno se piše samo o Orbanu, Salviniju i sličnim političarima...reci samo koliko znaš investicija da su realizovane iz donacija ili kredita iz EU, Evropskih banaka ili država članica EU i da se o njima izveštavalo na način na koji se izveštavalo o kineskim investicijama (pritom, većinu kineskih investicija - tipa železare i slično, plaćamo dobrim delom mi građani iz budžeta) ili turskim...jbg, o ruskim ne izveštavaju jer ne postoje. Teško da se to može nazvati politikom usmerenom ka evropskim integracijama. Trenutno, takva politika se toleriše od strane Nemačke i drugih članica EU jer i njima nije do proširenja EU u ovom trenutku. Evroskepticizam isijava iz svih Vučićevih nastupa i iz načina na koji izveštavaju njegovi mediji...tako da teško da to nije mainstream u Srbiji.
Vladajuća garnitura opet mora da se zalaže za konačno rešenje kosovskog problema jer je zbog toga i dovedena...tačnije dovedena je jer preko svojih kriminogenih struktrura je sposobna da implementira dogovoreno na severu Kosova, što BoTa nije mogao nikako...oni ne smeju da zvanično vode politiku zamrzavanja trenutne situacije jer bi ostali bez ikakve podrške sa Zapada koja je ključna za sprečavanje nastanka bilo kakve smislene opozicije...ovako, plivaju na talasu haosa na Kosovu i nepostojanja jasnog konsenzusa sa njihove strane...tako da ti imaš status quo poslednjih 8 godina...istina, više zahvaljujući kosovskim političarima, promeni u administraciji u SAD i problemima u EU, ali činjenica je da on postoji.
Sa Milom je priča specifična jer su poslovni partneri, pa je AV tu oprezan...ali i tu mainstream nije ono što je u medijima sa nacionalnom frekvencijom...Kurir se i te kako bavi time, plus 3/4 naroda je vrlo anti-Milo raspoloženja, tako da bi AV-u tu bilo kontraproduktivno da se uopšte meša...jbg, Amfilohije, stari UDB-aš, nije za zajebavati se sa.
Korisnikov avatar
By Lucky
Ljudi, nadam se da ste svi dobro u ovoj ludoj situaciji. Valjda ovo neće predugo trajati, ali sam siguran da mnoge stvari nakon ovog više neće biti iste.
Nisam vjerovao da se može desiti nešto što će zaustaviti sport u cijelom svijetu.
Imam osjećaj da ovo kod nas neće dostići razmjere najcrnjih prognoza, ali da će SAD da nastrada neverovatno.

Послато са Redmi 4 помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
By BogdanB
Kao da je na forumu karantin pa se ništa ne pise

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka

• 1
  • 3469
  • 3470
  • 3471
  • 3472
  • 3473
  • 3507