Mesto za sve nekošarkaške diskusije
Korisnikov avatar
By BogdanB
Meni su smesni takvi vidovi podrške. Danas sam se lepo nasmejao kada sam cuo da predsednik pruzio podrsku dzonsonu preko instagrama

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka

Korisnikov avatar
By Zex88
Ma ta podrška je blago rečeno smešna.. To je više populizam nego što je nekom stvarno stalo.
To je ono kad ceo svet se moli za Pariz, a kad pogine više ljudi u Nigeriji, nije nikom zanimljivo.
A podrška Nemačkoj i to nekoliko sati pred godišnjicu je bez komentara..

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Korisnikov avatar
By BogdanB
E tacno tako, lepo si rekao. Pa kad krenu da stavljaju profilne slike u bojama francuske

Korisnikov avatar
By The Answer
To ludilo ima vrhunac u onom kad izjavljuju saučešće preko fejsa nekom poznatom strendžeru
Korisnikov avatar
By BogdanB
Answer, kada su ubijali neke lokalne mafijase, pa vidim da im pisu po zidu na fejsu, brat moj najjaci si, nedostajaces nam itd...
Mozda misle da i na drugom svetu ima interneta

Korisnikov avatar
By Zex88
Meni je najmorbidnije kad izađe neka vest da je preminuo neko ili kad neko objavi na fejsu da mu je preminuo neko blizak i gomila ljudi lajkuje to..

Pa šta vam se dopada tu, života vam?!

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Korisnikov avatar
By Valderama
Pozdrav drugari,

Poslednjih dana čitam "Muhamed Ali: životna priča" od Tomasa Hauzera.

Knjiga je brutalna, predobra ali ne mogu izneti celovit utisak dok je skroz ne pročitam. Tek sam na polovini.

Ono što sam do sada pročitao mi daje više uvida u stanje američkog društva tokom 60tih, neverovatno napetih rasnih relacija, rastrzanost crnačke populacije između Elajdže Muhameda (zvali su ga Glasnik, kao on je direktan Prorokov izaslanik :o ), Malkolma Iksa i Martina Lutera Kinga...nego u sam Alijev život.

Da ne dužim previše... Poznato je da je Ali zbog odbijanja da bude učesnik rata u Vijetnamu osuđen (1967) na 5 godina robije, novčanu kaznu od 10 000 dolara, zabranu boksovanja kao i oduzimanjem šampionske titule u superteškoj kategoriji. :!:

Muhamed Ali odmah plaća kauciju (tako izbegava momentalni odlazak u zatvor) i ulaže žalbu na osnovu koje će tek 4 godine kasnije Vrhovni sud SAD poništiti žestoku presudu i osloboditi ga kazne.

Međutim nikako da skontam kako je došlo do ovog sudskog veleobrta, mozak mi se vezao u čvor pokušavajući da shvatim proces preinačenja drakonske odluke iz 1967. godine, kada je Ali osuđen. :angry-banghead:

Šta je sudija Poter Stjuart ovo izmajstorisao? :idea:

Evo famozne stranice, pročitajte, pa mi pojednostavljeno prepričajte uzroke povoljnog žalbenog epiloga za Alija - velikog boksera i poklonika i člana ekstremne organizacije "Nacija Islama".

Unapred hvala na pojašnjenju. :pray:

Slika

Slika
Korisnikov avatar
By djokonda
@Valderama

ako te zanima ta tema, preporučujem ti film ispod...upravo je o donošenju odluke Vrhovnog suda. Manje više klasičan biopic, sa pomalo patetike, ali i sa odličnim glumcima.

https://www.imdb.com/title/tt2061756/?r ... lmg_act_21

Navodno su sudije bile podeljene 4:4 (crnac sudija, Turgud Maršal se izuzeo jer je bio uključen u slučaj valjda u prvom stepenu), pa je nađen kompromis da se odluka Odbora za regrutaciju poništi jer u samoj odluci nije navedeno iz kojih razloga je prigovor savesti odbijen. Konkretno, Ministarstvo pravde je postavilo tri uslova za prihvatanje prigovora savesti, u sudskom postupku tužilac - Ministarstvo pravde, je tvrdilo da dva uslova od tri nisu ispunjena, ali sam Odbor u odluci uopšte nije naveo koji od ta tri uslova nije ispunjen, tako da je sudija Stjuart zaključio da se iz odluke Odbora ne može videti da li se i njihova odluka zasniva na istim razlozima koje je tužilac pred sudom naveo, odnosno da nije moguće isključiti mogućnost da je Odbor svoju odluku doneo tvrdeći da nije ispunjen taj jedan uslov za koji je tužilac tvrdio da je nije sporan. Na taj način je poništena presuda za krivično delo, a država (Ministarstvo pravde) dalje se nije bavilo njegovom regrutacijom jer je do tada (1971. godina) SAD značajno smanjila svoje vojno prisustvo u Vijetnamu. U principu, Vrhovni sud je tražio način da poništi presudu suda kojom je Ali osuđen za dezerterstvo i na zatvor, a da za svojom odlukom ne pruži osnov u budućnosti da se pripadnici muslimanske zajednice pozivaju na prigovor savesti na način na koji je Ali to uradio (u SAD su odluke Vrhovnog suda zakon i na njih se, kao na zakon, pozivaš u sudskim postupcima). 4 sudije koje su bile protiv su smatrale da Alijev prigovor savesti nije validan, tako da nije bilo većine da se presuda prvostepenog suda poništi dok nije pronađen procesni razlog za to. Cela priča govori o tome da sudije negde većinom nisu verovale u Alijev prigovor savesti ali da nisu smatrale da treba da ide u zatvor u konkretnom slučaju (generalno je i javno mnjenje bilo protiv toga) pa su našli način da to spreče bez ulaženja u suštinu (da li je Alijev prigovor savesti validan).

Ne znam da li si čitao knjigu Narodna istorija SAD od Haurada Zina...fantastična je i veoma je preporučujem. U pitanju je istorija SAD iz ugla gubitnika, obrađuje istoriju gubitnika u društvenim procesima u SAD...praktično od Kolumba do danas. Pisac je evidentno socijalista po ubeđenju i to nigde ni ne krije, ali nudi veoma zanimljivu perspektivu na istoriju SAD koju nije baš da možeš da naučiš u redovnom školovanju i fantastično prikazuje mehanizam vladanja u SAD (zavadi pa vladaj princip).
Korisnikov avatar
By Valderama
djokonda napisao: Čet Apr 09, 2020 12:15 pm @Valderama

ako te zanima ta tema, preporučujem ti film ispod...upravo je o donošenju odluke Vrhovnog suda. Manje više klasičan biopic, sa pomalo patetike, ali i sa odličnim glumcima.

https://www.imdb.com/title/tt2061756/?r ... lmg_act_21

Navodno su sudije bile podeljene 4:4 (crnac sudija, Turgud Maršal se izuzeo jer je bio uključen u slučaj valjda u prvom stepenu), pa je nađen kompromis da se odluka Odbora za regrutaciju poništi jer u samoj odluci nije navedeno iz kojih razloga je prigovor savesti odbijen. Konkretno, Ministarstvo pravde je postavilo tri uslova za prihvatanje prigovora savesti, u sudskom postupku tužilac - Ministarstvo pravde, je tvrdilo da dva uslova od tri nisu ispunjena, ali sam Odbor u odluci uopšte nije naveo koji od ta tri uslova nije ispunjen, tako da je sudija Stjuart zaključio da se iz odluke Odbora ne može videti da li se i njihova odluka zasniva na istim razlozima koje je tužilac pred sudom naveo, odnosno da nije moguće isključiti mogućnost da je Odbor svoju odluku doneo tvrdeći da nije ispunjen taj jedan uslov za koji je tužilac tvrdio da je nije sporan. Na taj način je poništena presuda za krivično delo, a država (Ministarstvo pravde) dalje se nije bavilo njegovom regrutacijom jer je do tada (1971. godina) SAD značajno smanjila svoje vojno prisustvo u Vijetnamu. U principu, Vrhovni sud je tražio način da poništi presudu suda kojom je Ali osuđen za dezerterstvo i na zatvor, a da za svojom odlukom ne pruži osnov u budućnosti da se pripadnici muslimanske zajednice pozivaju na prigovor savesti na način na koji je Ali to uradio (u SAD su odluke Vrhovnog suda zakon i na njih se, kao na zakon, pozivaš u sudskim postupcima). 4 sudije koje su bile protiv su smatrale da Alijev prigovor savesti nije validan, tako da nije bilo većine da se presuda prvostepenog suda poništi dok nije pronađen procesni razlog za to. Cela priča govori o tome da sudije negde većinom nisu verovale u Alijev prigovor savesti ali da nisu smatrale da treba da ide u zatvor u konkretnom slučaju (generalno je i javno mnjenje bilo protiv toga) pa su našli način da to spreče bez ulaženja u suštinu (da li je Alijev prigovor savesti validan).

Ne znam da li si čitao knjigu Narodna istorija SAD od Haurada Zina...fantastična je i veoma je preporučujem. U pitanju je istorija SAD iz ugla gubitnika, obrađuje istoriju gubitnika u društvenim procesima u SAD...praktično od Kolumba do danas. Pisac je evidentno socijalista po ubeđenju i to nigde ni ne krije, ali nudi veoma zanimljivu perspektivu na istoriju SAD koju nije baš da možeš da naučiš u redovnom školovanju i fantastično prikazuje mehanizam vladanja u SAD (zavadi pa vladaj princip).
Djokonda, hvala na pojašnjenju i preporukama za film "Muhammad Ali's Greatest Fight" i knjigu "Narodna istorija SAD". :violin:
  • 1
  • 3474
  • 3475
  • 3476
  • 3477
  • 3478
  • 3493
Svaštara

@Valderama ne sumnjam da hoće...jednom ljubitelju[…]

Ostali klubovi ABA lige

ABA liga iz hrvatskog ugla https://sportske.jutar[…]